Ale o co chodzi ?

wooords

Dziś trochę bardziej poważnie, a w sumie bardziej z refleksją, czego dawno nie robiłam, ale w sumie czasem trzeba.

Mniej więcej rok temu zadzwoniła do mnie podjarana Potoczna, z tekstem: „Musimy się jak najszybciej spotkać, wymyśliłam coś genialnego”. I sam fakt, że Agnieszkę jara coś poza lego i jarmarkiem bożonarodzeniowym zwiastowało naprawdę niesamowite rzeczy. Jak zwykle na spotkanie biznesowe ustawiłyśmy się w jednej z burgerowni. Jak to się teraz zawadiacko mówi: od dawna robiłyśmy rzeczy, ale zawsze jakoś tak nie udawało nam się idealnie połączyć tych dwóch, w których  byłyśmy najlepsze. To miało się zmienić, bo pewnego wieczoru, gdy Potoczna jak zwykle z nudów robiła eksperymentalne foty swojego chłopaka, wymyśliła nowy projekt łączący słowa i fotografię. I gdy opowiedziała mi o wszystkim pokazując próbne foty to pierwszym moim pytaniem nie było: „Po co?” lecz „Jak? I kiedy?”.

A piszę o tym dlatego, że projekt działa już od 21 lipca 2015 roku, jest przyjmowany bardzo pozytywnie, lecz dość uderza mnie fakt, że ludzie do momentu aż nie opowiem im tej historii zatytułowanej „ DLATEGO”, są bardzo nieufni. Zastanawia mnie z czego to wynika, czy rzeczywiście ludzie  w życiu robią wszystko w konkretnym celu? I nie chodzi o to, że jestem jakimś narwanym wyznawcą doktryny Władcy Pierścieni, że nie liczy się cel podróży, a sama podróż. Szczerze mówiąc nie cierpię Froda i całej jego hipsterskiej ekipy. Chodzi po prostu  o fakt, że coraz więcej ludzi ma takie typowe podejście zgorzkniałych rodziców, którzy gdy dziecko znajduje sobie jakąś odklejoną pasję od razu zrównują go z podłogą tekstami w stylu- „no i po co ci to?”, „co z tego będziesz miał w życiu?”. A nawet jeśli nic to czy nie warto próbować robić coś po prostu dla siebie?

Idea naszego projektu jest bardzo prosta- chciałyśmy zrobić razem coś, co przyniesie nam dużo funu i przy okazji pozwoli zaangażować w to ludzi, którzy są najlepszym materiałem twórczym. Pokazujemy historię osób ideologicznie pokrewnych nam, dla których w życiu liczy się coś więcej niż tylko określony plan działania. I teraz czy rzeczywiście, gdy wszystko jest jasne, sam projekt wydaje się bardziej intersujący i warty uwagi?

Po drodze gdy wiele osób zadawało nam to właśnie niewygodne, głównie dla mnie, pytanie o cel uformowała się kolejna poboczna idea tego przedsięwzięcia, a mianowicie zmuszenie ludzi do samodzielnej refleksji, do przeprowadzenia indywidualnej dedukcji. Bo prawda jest taka, że dla każdego może to oznaczać co innego. Narzekamy, że wszystko jest już za nas powiedziane, ale największe przerażenie wzbudzają w nas rzeczy nieokreślone. Nie mamy po 19 lat, nie musimy wpasowywać wszystkiego w klucz stworzony przez ludzi, którzy sami nie mają pewności czy to, co nam narzucają jest jedyną poprawną wersją rzeczywistości.

I teraz już wiesz wszystko, więc klikaj i weź udział:
WordsPicture

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s